חתונה שווה

קידושין הדדיים - כתובה שוויונית

חתונה שווה – כתובה שוויונית

אנחנו מאמינים שערך השוויון והדדיות הוא לא רק ערך יהודי חשוב אלא גם מרכיב חיוני לזוגיות בריאה ושחשוב שהוא יתשקף באופן מלא תחת החופה שלכם. 

טקס החופה ההלכתי מנציח את חוסר השוויון המגדרי של העולם בו נוצר. דבר זה בולט במיוחד בכתובה ובמעמד נתינת הטבעת בו החתן מקדש באופן חד צדדי את הכלה. הכלה שותקת במהלך כל הטקס ולרב פניה מכוסות. התנועה הרפורמית מציעה לכם לקיים חופה שוויונית הכוללת קידושין הדדיים וכתובה משותפת. בנוסף אנו מזמינים אתכם לבחור ברבה שתחתן אתכם ולתמוך בשוויון מגדרי בתחום החתונות, שעודנו גברי ברובו.

בעמוד מטה תוכלו לראות נוסחי כתובה שוויוניים, ו 4 כתובות מעוצבות, כמו גם כמה מחשבות על למה בכל זאת לבחור ברבה. מתלבטים? יש לכם שאלות? צרו איתנו קשר ונחזור אליכם!

קידושים הדדיים

שוויון בין המינים הוא ערך יסוד בדרכה של היהדות המתקדמת. טקס החופה האורתודוקסי מנציח את התפיסה הקדומה בדבר ההבדל שבין שני בני הזוג ולכן זהו ההבדל המשמעותי ביותר בין הטקס המסורתי והטקס המתחדש. בטקס החופה השוויוני שלנו מקדשים בני הזוג זה את זה. תוקפם ועצמתם של הקידושין נובעים מתוך הדדיותם. החלפת הטבעות הופכת כך לסמל של שוויון, שותפות אמת ואהבה בהם מתברך הזוג.

כתובות שוויוניות

עקרון השוויון בא לידי ביטוי גם בנוסח הכתובה: בעוד שהכתובה האורתודוקסית עוסקת בפירוט חובותיו של הגבר כלפי האישה בלבד, הכתובה המתקדמת היא הצהרה של בני הזוג על אודות מחויבותם ההדדית. בני הזוג יוכלו לבחור עד ועדה לחתימה על הכתובה.

​להלן הצעות לנוסח כתובה רפורמי ומתחתם דוגמאות לכתובות מעוצבות לשימושכם.

כמובן שאתם מוזמנים לנסח כתובה משלכם ביחד עם הרב או הרבה שתחברו.

נוסח א'

על דעת המקום ועל דעת הקהל  אנו מתחייבים יחדיו לבנות יחד בית בישראל שבו ישרו אהבה ואחווה, שלום ורעות. נשאף תמיד להיות ערים זה לצרכיו ורגשותיו של זה ולהגיע להגשמה משותפת של צורכי הרגש, השכל, הגוף והנפש; לגדל בנים ובנות לתורה, לחופה, למעשים טובים, לאהבת אדם ולאהבת ישראל, וללכת יחד בדרכי נועם ובנתיבות שלום, בכל אשר נעשה.

נוסח ב'

נבנה את ביתנו המשותף תוך גילוי לב הדדי, פתיחות, התחשבות ואהבה. נשאב כוח מן החיבור אשר בינינו. נתמוך ביצירה המשותפת והנפרדת של כל אחד מאִתנו, למען הגשמת יכולותינו הגופנית, הנפשית והרוחנית.

נחלק בינינו את מלאכת החיים בשוויון, בהגינות ומתוך שותפות וחברות.

נחנך את ילדינו ברוח הקדמה, לאהבת האדם והטבע, ולהימנעות מדעות קדומות ומשנאת חינם.

נכיר להם את המסורת של עמם ואת תולדות משפחותינו, ונִלמד אִתם ומהם.

יש בנו תקווה שנדע להתגבר על ימים קשים, ושנמצא את הכוח להקשיב ולהבין, למחול זה לזה על המגרעות והחולשות, ולעמוד זה לצד זה. שנשכיל להיות רגישים זה לצרכיו ורגשותיו של זה, כדי שנחזק איש את רעהו, ונתחזק יחד באהבתנו.

נוסח ג'

נהיה שותפים בברית הנישואין. נשאף להקים באחריות ובמסירות בית יהודי וישראלי חם, שבו תשרורנה אהבה והבנה, עזרה הדדית, פתיחות והתחשבות; בית שבו נכבד ונוקיר את המשותף ואת השונה אשר בינינו; בית רגיש ואחראי לסובבים אותו ולסביבתו.

יהיו נא אהבתנו וחיינו המשותפים מתחדשים ומתחזקים בכל עת, ויהיה לבנו שלם לקראת הבאות – ההישגים והכישלונות, האכזבות והתקוות, התחלות הדרך והמשכן.

כתובות מעוצבות

כתובה ציפורים חום

כתובה ציפורים – כחול

כתובה רימונים ירוק

כתובה לב – כחול

דילוג לתוכן