מסורת וחידוש

טקס החופה הרפורמי

מסורת וחידוש

המסורת היהודית מקדשת את קשר הנישואים. טקס החופה והקידושין משקף את המשמעות היפה של חיי הנישואים. טקס החתונה הרפורמי מעוגן במסורת ובהלכה. הוא נערך תחת חופה המסמלת את הבית העתידי אותו מקימים בני הזוג וכולל את ברכת האירוסין, מעשה הקידושין, קריאת הכתובה, שבע הברכות ושבירת הכוס. הרב או הרבה שתבחרו יכירו לכם את פרטי הטקס. הם יעזרו לכם לעצב אותו כך שתוכלו להתחבר לכל אחד מחלקיו ולמסורת רבת השנים של חתונה יהודית.

אנחנו מזמינים אתכם לקרוא על יסודות טקס החופה הרפורמי ולעצב את הטקס שלכם כך שישקף את המסורת היהודית ואת אהבתכם הייחודית.

טקס החופה הרפורמי

מה ירשנו מן הדורות הקודמים? טקס החופה המסורתי

עיצוב טקס משמעותי, מרגש ומכובד, המחבר את העבר היהודי עם ההווה והעתיד שלנו כישראלים, מחייב בראש וראשונה היכרות עם הירושה שירשנו מן הדורות הקודמים – טקס החופה והקידושין המסורתי. טקס זה התעצב במשך דורות רבים, ובדומה לטקסים יהודיים אחרים, לבש ופשט צורה. מתכונתו הנוכחית של הטקס המסורתי עוצבה בשלהי ימי הביניים באמצעות שילוב של שני הטקסים הקדומים שהובילו להקמת משפחה יהודית חדשה: טקס האירוסין שבמרכזו מעשה הקידושין, וחגיגת הנישואין שבמרכזה ניצבו שבע הברכות. טקס האירוסין והקידושין הניח את התשתית המשפטית לקשר בין בני הזוג ובין שתי המשפחות. חגיגת הנישואין סִמלה את התחלת החיים המשותפים ואת שמחתם של בני הזוג, בני המשפחות והקהילה כולה. בשלב מסוים הונהגה גם ההקראה של הכתובה, בין מעשה הקידושין לשבע הברכות, כמהלך שנועד להשלים את הפן המשפטי וההלכתי של הקשר בין החתן והכלה.

טקס החופה והקידושין המסורתי כלל את השלבים הבאים:

  • חתימה על הכתובה,
  • הכניסה של בני הזוג אל החופה
  • שתי ברכות האירוסין ושתיית כוס היין הראשונה
  • מעשה הקידושין
  • הקראת הכתובה
  • שבע ברכות הנישואין
  • שבירת הכוס

אנו מייחסים חשיבות רבה לכך שבני הזוג יבינו את מהות המרכיבים ההלכתיים והמסורתיים שבטקס. הרב או הרבה שינהלו עבורכם את הטקס ישמחו להסביר ולהבהיר לכם כל אחד ממרכיבים אלו בפגישותיכם טרם החופה.

העקרונות והאופי של טקס החופה הרפורמי

טקס החופה הרפורמי משלב בין המסורת היהודית לבין הערך החשוב של שוויון מגדרי, הרוח של ההתחדשות היהודית והסיפור האישי והזוגי שלכם. הטקס עוקב אחרי המבנה המסורתי של טקס החופה והקידושין וכולל מעשה קידושין הדדי וברכות אירוסין בנוסח שוויוני; הקראה של כתובה שוויונית המנוסחת על ידי בני הזוג; שבע ברכות הנישואין ומנהגים מסורתיים נוספים כדוגמת שתיית כוסות היין ושבירת הכוס. מידת היצירתיות, הביטוי האישי והחידוש בטקס נתונים לרצון בני הזוג ולמנהגי הרב או הרבה המלווים את הזוג.

טקס החופה הרפורמי מבוסס על העקרונות המסורתיות, התחדשות, ביטוי אישי וזוגי, שוויון, וחופש ותיקון עולם. להלן פירוט על כל אחד מהם:

מסורתיות

"רצינו טקס שיכבדו אותנו ואת איך שאנחנו בוחרים להיות יהודים שמאמינים בשוויון באהבה ושלא יגידו לנו איך להיות יהודים. טקס יהודי אמיתי, כזה שהיהדות בו היא בלב ובנשמה שלו ושל מי שנמצא תחת החופה. כזה טקס רצינו בדיוק."

עינת וליאור

טקס החופה והקידושין שאנו מציעים לכם משלב את כל ההיבטים ההלכתיים והמסורתיים של טקס הנישואין היהודי. הטקס כולל את הכניסה לחופה, ברכות האירוסין, מעשה הקידושין (הטבעות), הקראת הכתובה, שבע הברכות ושבירת הכוס, והוא מתנהל באווירה מסורתית, המבטאת כבוד רב לירושה שירשנו מן הדורות הקודמים ולמנהגים של עם ישראל לדורותיו.

התחדשות

"הרב שבחרנו הקדיש לנו את הזמן ובאמת הקשיב למי שאנחנו כבני זוג וכבני אדם. הוא בנה בשבילנו טקס מקסים ואישי, שהייתו לו משמעות עמוקה והפך לרגע רוחני אמיתי."

אייל ורומי

בצד אופיו המסורתי של הטקס, מתאפיינת החופה הרפורמית בהתאמתו של הטקס למציאות החיים הישראלית והיהודית של ימינו. בהתאם לרצונם של בני הזוג ניתן לשלב בטקס שירים עבריים בני ימינו, ברכות אישיות ומשפחתיות, לבחור בנוסחים שוויוניים ומתחדשים ועוד. במהלך הטקס הרב או רבה דואגים להנגיש את המתרחש תחת החופה לקהל על ידי דברי הסבר קצרים המגשרים בין הטקס העתיק לבין הקהל הישראלי.

ביטוי אישי וזוגי

"בזכות ההקשבה ההתעניינות והאכפתיות של הרבה שלנו בנינו טקס ה"תפור" לנו אישית והיה מרגש ומשמעותי יותר מכל טקס אחר שהיה יכול להיות בלעדיה."

טל ושוקי

אנו מאמינים כי זכותם וחובתם של בני הזוג לגלות מעורבות בעיצוב טקס החופה, כך שישקף את הערכים שלהם ואת אופי הקשר שביניהם. בני הזוג מוזמנים ליטול חלק משמעותי בעיצובו של טקס החופה יחד עם הרב או הרבה. דוגמאות אפשרויות להוספת ביטוי אישי וזוגי לטקס הן: הוספת אמירות אישיות בעת ענידת הטבעות, בחירה בין נוסחים שונים של ברכות ומקראות, שילוב ברכות של בני משפחה וחברים ועוד. הביטוי החשוב ביותר לעקרון זה הוא ניסוח כתובה זוגית המבטאת את ההתחייבות ההדדית של בני הזוג זה לזה. ניתן להסתייע בנוסחים קיימים של כתובות שוויוניות או לנסח יחד כתובה ייחודית שלכם.

שוויון

"הייתי בהמון חתונות ותמיד תהיתי מדוע החתן הוא היחיד מבני הזוג שמדבר בטקס החופה, ולא הבנתי מה תפקידה של האישה בתוך כל הסיפור הזה. בחתונה שלי רציתי להרגיש אחרת: מחוברת, שייכת, שווה."

נטשה ובן

שוויון בין המינים הוא ערך יסוד בדרכה של היהדות הרפורמית. בטקס החופה המתקדם נשמע קולם של שני בני הזוג מתחת לחופה. בני הזוג מקדשים זה את זה ומשקים זה את זה בכוס היין. ענידת שתי הטבעות הופכת לסמל של שוויון, שותפות אמת ואהבה שבהם מתברך הזוג. עקרון חשוב זה בא לידי ביטוי גם בנוסח השוויוני של הכתובה. בנוסף בני הזוג יוכלו לבחור גם בעֵדות שיחתמו על הכתובה והכלה אינה חייבת בכיסוי פנים בהינומה ובטבילה במקווה, אלא אם תבחר לעשות כן.

חופש ותיקון עולם

"לא רצינו שהנישואים שלנו יעברו דרך הרבנות, מוסד שאנחנו לא מתחברים אליו וקשה לנו לכבד"

אייל ורומי

התנועה הרפורמית מציעה לכם לממש את הזכות היסודית שלכם לחופש דת ומצפון. על ידי בחירה בטקס החופה הרפורמי אתם מבטאים את החופש לבחור כיצד תינשאו וכיצד תנהלו את חייכם, ומסרבים להיכנע להסדר הכופה והמפלה הקיים בישראל בתחום דיני המשפחה. בצד טקס החופה הרפורמי אתם מוזמנים לבחור האם לעגן את מעמדכם כזוג נשוי באמצעות טקס נישואים אזרחי בחו"ל או לחיות יחד כידועים בציבור. אנו נסייע לכם בחתימה על הסכם לחיים משותפים או על הסכם ממון וננפיק לכם תעודת זוגיות, המעידה כי ערכתם טקס חופה וקידושין במסגרת התנועה הרפורמית.

בבחירה להינשא בטקס נישואים רפורמי אתם מקדמים את חופש הדת ואת החופש מדת בישראל ומצהירים יחד עם אלפי זוגות נוספים כי יש יותר מרבנות אחת באמצעותה אפשר להינשא וכי יש יותר מדרך אחת לחיות חיים יהודיים משמעותיים ומלאים. בבחירה הזו אתם מקדמים את השוויון המגדרי בישראל ואת החופש של נשים לשמור על חירותן במסגרת קשר הנישואין.

נאמנים להשקפה זו, עורכים רבות ורבני היהדות הרפורמית גם טקסי נישואים לבני זוג בני אותו מין (שתי נשים או שני גברים).

להתחבר לטקס

אנחנו מאמינים כי זכותכם וחובתכם להיות מעורבים בעיצוב מעמד החופה כך שישקף את הקשר והאהבה ביניכם. עיצוב זה כולל גם את החלקים ההלכתיים כמו גם את התוספות האישיות שלכם.

אתם מוזמנים להעמיק בממדים השונים של הטקס, לגלות מהו הטקס הרפורמי ומהן האפשרויות העומדות בפניכם.

הרב או הרבה שתחברו יעזרו לכם בכל ההחלטות הנוגעות לעיצוב הטקס.

דילוג לתוכן