חתונה גאה

אהבה זו אהבה

חתונה גאה

כיצד עורכים חופה רפורמית לזוג נשים או לזוג גברים?

בתנועה הרפורמית התשובה לשאלה הזו כוללת שני חלקים: 

  1. כמו כל חופה אחרת
  2. זו חופה ייחודית הדורשת התאמה של הטקס המסורתי

כמו כל חופה אחרת

בחתונה הרפורמית חופה גאה היא בדיוק כמו כל חופה אחרת. כל חופה רפורמית מתבססת על טקס החתונה המסורתי ומותאמת לערכי החופש והשוויון ולזוג המתחתן. ההתאמה נרקמת בדיאלוג של הזוג עם הרב או הרבה המחתנים וכוללת את עיצוב הרכיבים השונים של הטקס כמו עיצוב פיזי של החופה, נוסח הכתובה וקריאת שבע הברכות. זוגות חד מיניים המבקשים להתחתן עוברים תהליך זה כמו כל זוג. עם זאת, מכיוון שהמסורתי נוצר עבור זוג המורכב מגבר ומאישה, זוגות חד מיניים נדרשים להירתם לתהליך זה אף יותר.

התאמת הטקס לחתונה חד מינית

החופה היא מעמד המפגיש בין הפרטי והאישי לבין הציבורי והקהילתי. חופה של זוג חד מיני, כמו כל חופה, היא ברית קדושה של אהבה, אך היא גם מעשה חברתי וציבורי. כמה ברכות מסורתיות יכללו בטקס? עד כמה יובלטו ערכי החופש והשוויון? בחירה זו נמצאת בידי הזוג.

​בחתונה גאה יש להתאים את הטקס לזוג נשים או לזוג גברים, למשל את נוסחי הברכות והכתובה. החלטות אלו חשובות במיוחד בחלקים בהם הטקס המסורתי מתייחס מפורשות ליחסים שבין גבר ואישה.

ברכות האירוסין 

הברכה המסורתית עוסקת בקדושת האהבה ובגבולותיה כהכנה לברכת הקידושין. זה הנוסח המסורתי:

בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הָעֲרָיוֹת, וְאָסַר לָנוּ אֶת הָאֲרוּסוֹת, וְהִתִּיר לָנוּ אֶת הַנְּשׁוּאוֹת (לָנוּ) עַל יְדֵי חֻפָּה וְקִדּוּשִׁין, בָּרוּךְ אַתָּה ה' מְקַדֵּשׁ עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל עַל יְדֵי חֻפָּה וְקִדּוּשִׁין. 

​בחתונה של שני גברים אפשר להפוך את הנוסח ללשון זכר:

ואסר לנו את הארוסים, והתיר לנו את הנשואים לנו.

​באפשרותכם גם ליצור נוסח אחר המברך על האפשרות לבחור זה בזה או זו בזו, ומכיר בכך שבחירה זו פורצת איסור שהיה קיים בתרבות שנים רבות. לדוגמה:

ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשו במצותיו וציווה על ליבנו לאהוב את אשר אנו אוהבים, ואסר לנו להתכחש לצו ליבנו ומצפוננו, והתיר לנו, אחרי שנים רבות וקשות, את הנשואים/הנשואות לנו על ידי חופה וקידושין, ברוך אתה ה' מקדש עמו ישראל על ידי חופה וקידושין.

משפטי הקידושין​

זהו רגע השיא של הטקס – רגע בו המילים מכוננות מציאות חדשה. הברכה המסורתית היא חד צדדית: הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל. בטקס הרפורמי אנו מוסיפים כמובן את קידוש האישה את בן זוגה. יתכן שהמילים המסורתיות "כדת משה וישראל" פחות מתאימות לתיאור הברית שלכם, ואתן רוצות לציין דמויות נוספות המייצגות את המסורת עבורכן, למשל כדת שרה ולאה או מרים ודבורה.
באפשרותכם גם לבחור להתקדש בנוסח משלכם או לבחור מילים אחרות מהמקורות, שיש להן עוגן ועומק יכולות להתאים. למשל :

וארשתיך לי לעולם וארשתיך לי בצדק ובמשפט ובחסד וברחמים (הושע ב' כא)

האם הקידושין סימטריים? 
הקידושין הרפורמים הינם סימטריים על מנת לתקן את חוסר הסימטריה המובנית בטקס האורתודוקסי. בחתונה חד מינית הסימטריה מובנית ואפשר דווקא לשבור אותה ולתת לקידושין מילים שונות ומשמעות שונה עבור כל אחת מבנות הזוג.

שבע הברכות

החלק הפורמלי של הטקס מסתיים במשפטי הקידושין ובקריאת הכתובה. שבע הברכות הן החלק של השמחה והברכה, המזמין את הנוכחות והנוכחים להיות שותפים לשמחה.
ניתן לשמור על נוסח הברכות המקורי ולהתאים אותו למציאות של הטקס שלכם. למשל:

קול ששון וקול שמחה, קול כלה עם קול כלה
קול ששון נשמע בגן, קול חתן עם קול חתן.

אפשר כמובן להחליף את הברכות המסורתיות בברכות אחרות. אנו מציעים לחבר לשש הברכות הראשונות את צבעי דגל הגאווה ולברך בברכות המתקשרות לאותו צבע.

הנכחה של גאווה במקומות אחרים בטקס

שבירת הכוס

בשבירת הכוס אנו נותנים מקום תחת החופה שלנו לשברים ולחוסר השלמות שבעולמנו מתוך רצון להכליל אותם בתוך שלמות האהבה שלנו. ברגע זה ניתן להזכיר את האפליה וחוסר השוויון כלפי הקהילה הגאה שעודם קיימים בעולם בכלל ובישראל בפרט. ניתן גם לחלוק כבוד לכל האנשים הנאבקים ברגע זה בשמה של אהבה חד מינית, וכנגד הומופוביה, גזענות ודיכוי. 

במעמד זה חשוב לשקול האם ברצונכן לשבור שתי כוסות, או שרק אחת מכן תקבל את התפקיד?

החופה

החופה היא סמל לבית שאתם בונים יחד. היא יכולה להיות לבנה וטהורה, אך יכולה להיות גם מקושטת בצבעי הגאווה. אם תבחרו בחופה מוחזקת – בחירתכם באלו שיחזיקו אותה ובאלו שיעמדו תחתיה תשקף את הסביבה החברתית שלכם ואת התמיכה לה אתם זוכים. 

הצעה לברכה לחתחונה גאה

מי שברך אבותינו אברהם יצחק ויעקב ואמותינו שרה, רבקה, רחל, לאה, בלהה וזילפה יברך את  ___________ ואת __________, העומדות להינשא. מי ייתן ויבנו בית יהודי מלא באהבה ושותפות, חברות ושלום. עזור להן להיות צנועות בתביעותיהן זו מזו, אך נדיבות באהבתן זו לזו. מי ייתן והבית שיבנו יהיה מחויב לתורה, לתיקון עולם, ולמעשים טובים. מי ייתן ויבורכו בבריאות טובה ובביטחון, ומי ייתן והשכינה תשכון ביניהן באהבתן.

טקסים לדוגמה

בקבצים אלו תמצאו טקסי חתונה גאה לדוגמה. הטקסים יכולים לשמש בסיס אותו תוכלו להתאים אליכם עם הרב או הרבה שתבחרו.

תמיכה מלאה

אנו מודעים לכך שלפעמים בחירתכם אינה זוכה לתמיכה מלאה של כלל המשפחה שלכם ולצערנו חתונה יכולה להציף גם חיכוכים וקשיים. הרב או הרבה יוכלו לנסות לסייע גם בנושא זה, מתוך תקווה שתוכלו להגיע למעמד המבורך הזה בברכתם של בני המשפחה המשמעותיים לכם ובהשתתפות בני משפחה רבים ככל האפשר.

דילוג לתוכן